SIEMENS SolutionPartner  ENCON

 

  

SIMATIC PCS7 - elastyczny i niezawodny

 

Istniejąc od ponad 11 lat na rynku, użyty w tysiącach instalacji na całym świecie, innowacyjny system SIMATIC PCS 7 stał się najwyższej klasy stabilnym systemem sterowania dla szerokiego zakresu branż przemysłu. Unikalnie skalowalna architektura, zaawansowane narzędzia inżynierskie oraz system wspomagania dla działów utrzymania ruchu pozwalają na bardziej efektywną pracę instalacji. Korzystając z rozwiązań SIMATIC PCS7 zostają zmniejszone koszty utrzymania systemu w czasie całego cyklu życia, redukcja kosztów nastepuje także na etapie planowania, projektowania, programowania, rozruchu oraz modernizacji. Co więcej - SIMATIC PCS7 ma bardzo duże możliwości rozbudowy aplikacji.

 

 SIMATIC PCS7  

 

 

SIMATIC PCS7 - więcej niż DCS

 

SIMATIC PCS7 to więcej niż rozproszony system sterowania (ang. DCS - Distributed Control System). Pozwala na przekraczanie istniejących granic, przykładowo pomagając zintegrować istniejącą infrastrukturę elektryczną do DCS, optymalizując system sterowania z użyciem spójnego systemu inżynierskiego, komponentów automatyki SIMATIC, elementów bezpieczeństwa (process safety) oraz obsługi systemów wsadowych i recepturowych (batch). 

 

Dlaczego SIMATIC PCS 7 ?

 

SIMATIC PCS 7 to  system sterowania oparty o standardowe komponenty i rozwiązania rodziny SIMATIC.

Warstwa sprzętowa (stacje AS), to sterowniki rodziny SIMATIC S7-400 - popularne i od wielu lat używane w różnych aplikacjach przemysłowych. System wejść / wyjść, to najczęściej moduły rodziny ET200M (używane także dla sterowników rodziny SIMATIC S7-300) oraz moduły rodziny ET200S. Oprogramowanie w PCS 7 tworzone jest z wykorzystaniem SIMATIC Manager w wersji PCS7 z użyciem narzędzi CFC oraz SFC.

Warstwa operatorska (OS) - w podstawowej konfiguracji system Single Station łączący się bezpośrednio z PLC lub konfiguracja Klient - Serwer dla bardziej rozbudowanych systemów. Środowisko operatorskie oparto o mechanizmy znane z systemu SCADA - WinCC V7.

Komunikacja w systemie PCS7 wykorzystuje znane rozwiązania: sieć Profibus-DP oraz Industrial Ethernet.

PCS7 wykresy

PCS7 wizualizacja

Wszystko co najlepsze włączone do jednego spójnego systemu.

 

Kiedy DCS a kiedy PLC+SCADA?

 

Skoro wszędzie standardowe rowiązania rodziny SIMATIC, to co odróżnia SIMATIC PCS7 od klasycznej konfiguracji PLC + SCADA?

Po pierwsze spójne środowisko systemowe: specjalne, zintegrowane środowisko łączące ze sobą programwoanie PLC oraz system wizualizacji. W systemie SIMATIC PCS7 większość zadań to konfiguracja systemu sterowania, a nie typowe programowanie. Dzięki temu system jest przejrzysty i łatwy w obsłudze oraz diagnostyce.

Po drugi mniejsze koszty wykonania aplikacji: dzięki zintegrowanemu środowisku DCS, wykonanie oprogramowania jest znacznie szybsze, a co za tym idzie - tańsze. Wstawienie do programu bloku np. pomiaru analogowego wymaga od inżyniera jedynie konfiguracji. Komunikacja z systemem wizualizacji, alarmy, ikonka i stacyjka pomiaru są generowane automatycznie! Szybko i bez możliwości powstania błędów.

Po trzecie mniejsze koszty uruchomienia: użycie przygotowanych oraz przetestowanych przez firmę Siemens funkcji pozwala na szybsze uruchomienie z minimalizacją błędów. Gotowe elementy systemu sterowania, takie jak zawory lub pompy wystarczy tylko wstawić do arkuszy programu i wykonać konfigurację. Funkcje są sprawdzone i przetestowane przez inżynierów Siemens. Wykonywanie testów algorytmów sterowania utworzonych w języku CFC i SFC jest proste i szybkie, a ewentualne zmiany i poprawki mogą być wykonywane on-line. Bez konieczonści zatrzymywania pracy systemu.

I w końcu mniejsze koszty rozbudowy oraz modernizacji. Związane jest to z architekturą systemu. Możliwa prosta rozbudowa wpływa na ograniczenie kosztów inwestycji. Już w początkowym etapie można przewidzieć docelową wielkość systemu, ale budować go krok po kroku - dołączając kolejne elementy.

 

Dla małych i dużych

 

System DCS - to brzmi groźnie! Wielu obecnych użytkowników systemów PCS7, zanim udało się nam przekonać do rozwiązania klasy DCS uważało, że przecież nie ma potrzeby wytaczać armaty, by zwyciążyć muchę. Oczywiście - mają rację. Dlatego PCS7 został przemyślany jako skalowalny system dla małych i dużych aplikacji.

Rozwiązanie PCS7 Box pozwala na racjonalne zastosowanie systemu SIMATIC PCS7 nawet w instalacjach, które obejmują niewiele więcej niż 100 obiektów (zawory+pomiary+pompy...). PCS7 Box to pojedyncza stacja łącząca w sobie sterownik oraz system wizualziacji. Idealnie nadaje się do użycia w małych aplikacjach - np. montaż w szafce obiektowej z dodtykowym ekranem umieszczonym na elewacji szafy.

 

 SIMATIC PCS7 Box  SIMATIC PCS7 RTX  SIMATIC PCS7 BOX 416

 

Jest to tanie i elastyczne rozwiązanie, które z powodzeniem można rozbudowywać i łączyć z innymi elementami systemu.

 

Zalety

 

Główne zalety systemu SIMATIC PCS7:

 • minimalizacja kosztów na etapie całego życia instalacji,
 • standardowe komponenty rodziny SIMATIC S7 (wysoka jakość i dostępność części),
 • możliwość wprowadzanie zmian sprzętowych, programowych i konfiguracyjnych bez zatrzymywania systemu,
 • obsługa systemów wsadowych (receptury),
 • standardowa platforma systemowa (Windows XP Professional, Windows 2003),
 • skalowalność i elastyczność,
 • pełna redundancja na wszystkich poziomach (stacje operatorskie, sterowniki PLC, system I/O, komunikacja),
 • obsługa inteligentnej aparatury obiektowej (dostęp ze stacji inżynierskiej),
 • obsługa systemów fail-safe,
 • obsługa systemów sekwencyjnych i wsadowych (SIMATIC BATCH),
 • integracja do systemów nadrzędnych (MES/MIS/ERP),
 • bezpośredni sprzęg do środowiska informatycznego ? możliwość dostępu do aplikacji poprzez przeglądarkę sieci web,
 • serwis i wsparcie techniczne na całym świecie ? specjaliści Solution Partner również w Polsce.

 

 

 

projekt i realizacja: Departament Reklamy

© 2013 Encon.