Chwytaki do robotów

Für diesen Inhalt steht leider keine Übersetzungen zur Verfügung. Originaltext wird angezeigt.

Projekty i wykonawstwo chwytaków do robotów  

Chwytaki do robotów


Chwytaki należą do najpopularniejszego rodzaju robotów przemysłowych i służą do przenoszenia oraz zmiany orientacji elementów. Ze względu na różne kształty, rozmiar i wagę przenoszonych elementów chwytaki do robotów bardzo często projektowane są na specjalne zamówienie. W związku z tym oferujemy Państwu kompleksowe usługi w zakresie projektowania i wykonawstwa chwytaków do robotów przemysłowych. Zaczynając od analizy koncepcji i doboru rozwiązania przez projekt i wykonawstwo chwytaka, aż po jego montaż i uruchomienie. 

Zastosowanie i projektowanie chwytaków 

Roboty przemysłowe wyposażone w chwytaki wykorzystuje się do paletyzacji, depaletyzacji, pakowania i sortowania detali. Chwytaki do robotów przemysłowych znajdują też zastosowanie podczas załadunku i rozładunku maszyn czy montażu elementów. Najczęściej na robotach o niewielkim udźwigu montuje się jeden chwytak, który jest przystosowany do przenoszenia jednego elementu. W bardziej skomplikowanych aplikacjach z robotami o dużym udźwigu projektue się na jednej głowicy do kilku chwytaków tak aby wyeliminować puste przebiegi i skrócić cykl roboczy manipulatora.

Oprócz samego przenoszenia zadaniem chwytaka jest też osiągnięcie odpowiedniej orientacji detalu w miejscu jego przeznaczenia. Dobierając udźwig robota należy pamiętać, że jego wartość musi być większa od sumy wagi zaprojektowanego chwytaka wraz z okablowaniem oraz wagi przenoszonego elementu. Dodatkowo podczas projektowania chwytaków szczególną uwagę trzeba zwrócić nie tylko na kształt detali ale także na działanie sił zewnętrznych i przyśpieszenia wynikającego z ruchu samego robota

 

Chwytaki do robotów - podział i klasyfikacja


Chwytaki w zależności od przeznaczenia i zastosowania różnią się budową napędu, jego układem przeniesienia czy sposobem trzymania detalu. Z tego powodu chwytaki do robotów można podzielić na kilka grup. Chwytaki możemy sklasyfikować ze względu na budowę napędu: 

  • pneumatyczne
  • hydrauliczne
  • elektromagnetyczne
  • adhezyjne
  • mechaniczne

Chwytaki do robotów można podzielić na sposób trzymania detalu:

  • kształtowe
  • siłowe
  • siłowo-kształtowe

Dobór właściwego chwytaka i jego parametrów zależy od wielu czynników. Warto też pamiętać, że chwytaki do robotów muszą być tak samo niezawodne jak roboty, na których są zainstalowane i działać bezawaryjnie przez setki tysięcy powtórzeń. 

 

Szczegółowe informacje na temat zakupu, serwisu robotów współpracujących znajdą Państwo na stronie http://encon-koester.com/universal-robots/ spółki

wchodzącej w skład naszej grupy przemysłowej 1encon Industry Group.

 

 

projekt i realizacja: Departament Reklamy

© 2013 Encon.