OMRON Industrial Automation  logo.gif

 

Znaczna redukcja kosztów energii

Silniki elektryczne są jednym z głównych odbiorów instalowanych w fabrykach. Pobierają prawie połowę energii wytwarzanej w Europie i prawie dwie trzecie energi wykorzystywanej w przemyśle. Testy wykazują, że użytkując przekształtnik częstotliwości w aplikacjach do sterowania prędkością silników oraz dopasowując go optymalnie do wymagań związanych z obciążeniem, można zncznie zredukować pobór energii, obniżając koszty użytkowania instalacji. W przypadku aplikacji ze zmiennym momentem, takich jak pompy i wentylatory, osczędność enregi jest znacznie większa, ponieważ przy niższych prędkościach falownik pobiera mniej energii.

Charakterystyka 

 

Powyższy wykres przedstawia charakterystykę standardowego systemu, w którym ciśnienie powietrza jest równe do obciążenia systemu a przepływ powietrza jest równy prędkości. Na wykresie znajduje się krzywa systemowa oraz zależność jej zmiany przy wzroście prędkości do punktu najlepszej wydajności (BEP) - puntu, w w którym silnik pracuje z prędkością nominalną. Jest to punkt maksymalnej wydajności energii, jednak jak wyjaśniono wcześniej, wentylator pracuje przy tej prędkości jedynie przez pewien czas. Poprzez pozostały czas, gdy wymagany przepływ powietrza jest mniejszy niż nominalny, wentylator pracuje z niższą prędkością - w tym zakresie, zależnie od wybranego rozwiązania, można zaoszczędzić znaczne ilości energii.

 

Oprogramowanie eSaver

Aby ułatwić analizę aplikacji działających w  Państwa aplikacjach, udostepniamy oprogramowanie eSaver. Oprogramowanie umowżliwia wykonanie obliczeń dla trzech najczęściej spotykanych zastosowań silników: pompy, wentylatory i kompresory. eSaver pomoże ocenić korzyści związane z zastosowaniem falowników do sterowania aplikacjami z regulacją prędkości.

Program eSaver analizuje skonfigurowaną aplikację oraz przedstawia kompleksowy raport zawierający m.in:
- porównanie zużycia energii przy sterowaniu tradycyjnym i falownikowycm,
- porównanie kosztów użycia sterowania tradycyjnego i z użyciem falownika,
- wykres "zwrotu kosztów" inwestycji.

 

eSaver

 

 

DO POBRANIA 

 

PDF

eSaver - plik instalacyjny

111,0 MB

   

 

 

Rodzina falowników OMRON

 

 
V1000; Wektorowy; Do ciężkich rozruchów
 
J1000; Skalarny; Do zastosowań standardowych
 
E7; Skalarny; Do pomp i wentylatorów
 
F7; Wektorowy; Przemysłowy "koń pociągowy"
 
G7; Wektorowy; Do długich przewodów
 
L7; Wektorowy; Do wind i dźwigów

V1000

J1000

E7

F7

G7

L7

 

 

projekt i realizacja: Departament Reklamy

© 2013 Encon.